האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
 
הטיול הוא אולי הדבר החשוב ביותר ביצירת קשר נכון ובונה בין המגדל/המנהיג לכלבו. בטיול תפקידנו להוביל, להחליט לאן ללכת, מתי לשנות כיוון ומתי לעצור. במשך הטיול הכלב ילך לצידנו או מאחורינו, אך לא לפנינו.
אני רואה לעתים קרובות איך כלבים רצים קדימה ומושכים אחריהם את הבעלים, זו טעות! החלפנו תפקידים עם כלבינו, מצב שבהמשך עשוי להפוך את הכלב לבלתי יציב. כלב שלוקח שליטה על הטיול עלול לגלות סימני תוקפנות, לנבוח על כל מי שלא נראה לו, לאיים על אורחים שבאים לביתנו וכן הלאה...  אין דרך טובה יותר בה אפשר להפגין את מנהיגותנו מאשר בטיול.

שום חצר גדולה ככל שתהייה אינה תחליף לטיול המשותף שלנו עם כלבינו.
גם אם החצר מתפרשת על שטח של דונמים היא עדיין משולה לכלוב גדול, וזאת מפני שחסר הקשר הישיר שנוצר בינינו לכלב באמצעות הרצועה, שמשמשת אותנו לכיוון ולשליטה בטיול.
יש לזכור בטיול לצאת ראשונים מהבית ובחזרה להיכנס ראשונים לבית, כשהכלב רואה את גבינו לפניו, המשמעות בכלבית שאנו המובילים כלומר, המנהיגים.
יש לאפשר לכלב לעשות את צרכיו וגם לרוץ ולשחק לפנינו, אבל הכל במסגרת השליטה המלאה שלנו בטיול.
לכלבה שלי "סול" הייתי נותן את הפקודה "חופשי" במסגרת הטיול, ואז הייתי מאפשר לה לרוץ לפני, לשחק ולהשתובב.
אם יש בבעלותנו יותר מכלב אחד, יש לתרגל את " הטיול" עם כל כלב בנפרד, עד שאנו מקבלים כלב רגוע וקשוב ואז ניתן לצאת גם עם 10 כלבים ביחד, או 21 במקרה של מושיקו מכברי.
הטיול עם יותר מכלב אחד כשאנו הולכים בראש, הוא למעשה בניית הלהקה וזה כבר באמת אתגר גדול. בעיני זו תמונה מדהימה לראות מגדל/מנהיג הולך בראש עם להקת כלבים, כשכולם שומרים על מבנה הלהקה, מכבדים את חבריה ואת המנהיג. וזכרו שגם אדם בודד עם כלב מהווים להקה, שחוקי הלהקה חלים עליה.
בעתיד, אחרי תרגול משמעותי, יש לשאוף לצאת עם הכלב לטיול בשטחים פתוחים תוך שליטה על הכלב ללא רצועה בכלל.
בביקוריי בת"א יצא לי לראות חסרי בית עם כלביהם. הכלבים הלכו לצד בעליהם, אף פעם לא לפניהם, הם נדדו עם בעליהם ממקום למקום כדי למצוא מחסה ומזון וכשחנו במקום מסוים שכבו הכלבים לצדם שקטים ורגועים. הם היו כלבי להקה לדוגמה.

חשוב לזכור, הכלב, ככל בעל חיים אחר, מתעורר בבוקר עם אנרגיה וחשוב מאד למצוא דרך שבה הכלב יוכל לפרוק אותה. קיימים כלבים שכדרך שבשגרה פורקים אנרגיה זו, כמו כלבי רועים היוצאים עם העדר בבוקר, ומסייעים בהובלתו ובאיסופו, כלבי נחייה, גישוש ועוד. אך רוב הכלבים הם כלבי בית ללא תפקיד או משימה מיוחדת, ולכן הצורך בטיול משמעותי בבוקר הוא צורך מספר אחד אצל כלבי הבית. בטיול משמעותי הכוונה לטיול ארוך בו הכלב יכול להוציא מרץ רב, אפשר לשלבו בריצה לצדכם או לצד נסיעת אופניים (כמובן יש להתחשב בתנאי הדרך ולשמור על כפות רגלי הכלב). אחרי טיול שכזה המהווה עבור הכלב משימה, ולאחר ארוחה טובה, הכלב שלכם יעבוןר למצב מנוחה במשך שאר שעות היום עד למפגש הבא עם בעליו.
קבלתי עשרות פניות ממשפחות שספרו שהכלבים שלהם גורמים נזק בבית או שמייללים כאשר בני הבית יוצאים ליום עבודתם, ועוזבים את כלבם לבד במשך שעות בבית. והתשובה שלי הייתה "טיול"!
לכל אחד מאתנו סדר יום שאינו מאפשר להימצא עם הכלב במשך רוב שעות היום. הנזקים, היללות ועוד הן תופעות של שעמום ואי יכולת של הכלב לפרוק את האנרגיה שלו במשך היום, ולכן הטיול בבוקר עם הכלב הוא כל כך חיוני וחשוב. אפשר לנסות ולמצוא דרכים נוספות למלא את חיי כלבינו בסיפוק ובתוכן, למשל, בקיץ אפשר לקחת אותם לשחייה בים, או למגרשי משחקים לכלבים, ועוד כיד הדמיון הטובה.
עוד על הערך העצום בגידול הכלב ומה זה נותן לנו כבודדים וכמשפחה בטיפ הבא.