האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

פרויקט אשבל

 
פרוייקט אשבל מתקיים בשיתוף עם תיכון "אדם חברה וטבע" בכרמיאל ופנימיית אשבל.
בתיכון "אדם וחברה וטבע" לומדים נערים ונערות בסיכון שנפלטו מכל שאר המסגרות החינוכיות. בבית הספר הם מקבלים אפשרות נוספת ללמוד בקבוצות קטנות, לגשת לבגרות ולהתגייס לצבא. מסלולי הלימוד בתיכון מתמקדים בעבודה עם בעלי חיים – כלבים וסוסים.
באמצעות הקשר עם עולם בעלי החיים לומדים החניכים על עצמם ועל עולם האדם. הכישורים הנדרשים מהחניכים בטיפול ואילוף בעל חיים: סבלנות, אמפתיה, אחריות, אקטיביות והתמדה מועתקים לתחומים נוספים בחייהם ומהווים קרקע ללמידה והתפתחות אישית. הלימודים מזמנים לחניכים התנסות חיובית ומהנה וחוויות הצלחה, התורמות לביסוס הביטחון העצמי ופיתוח מנהיגות אישית וחברתית.

מסלול הטיפול ואילוף הכלבים עוסק בעולם הכלבנות, הכלבים והאנשים המטפלים בהם. גידול כלבים הוא ענף ההולך ומתפתח בשנים האחרונות ויש לו שימושים בתחומים רבים: ביטחון, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפוח ועוד. במהלך הלימודים המעשיים מתנסים החניכים באילוף כלבים וטיפול בהם ומיישמים את הלמידה בתחום העיוני. לימודי הכלבנות מתרחשים בקיבוץ אשבל.
במסגרת הפרוייקט המשותף, מעבירה  בכל שנה העמותה לפנימיית אשבל קבוצה של 5-6 כלבים מאוד אנרגטיים, לא ממשומעים.
לפרוייקט זה הרבה מאוד היבטים חיוביים ומחנכים.
הראשון  בהיבט של הכלבים: כלבים אנרגטיים ובעלי סיכוי קטן לאימוץ עוברים לסביבה חדשה שבה הם נחשפים למספר רב של אנשים (מחנכים, חניכים, מאלפים). החשיפה מאפשרת לכלבים להיות חברותיים וידידותיים יותר לסביבה, והסיכוי של הכלבים לאחר האילוף למצוא בית ולהפוך את האימוץ לאימוץ מוצלח גבוה בהרבה.
בהיבט הנערים, הכלבים מהווים לנערים קרש שבאמצעותו הם יכולים לחזור ולהשתלב בלימודים ובעתיד גם בצבא ובחברה, ולהפוך לאנשים שתורמים לחברה. בפרויקט לומדים הנערים גם לא לוותר על אף כלב ולהתמודד עם הקשיים שצצים באילוף.

הפרוייקט רץ כבר כשלוש וחצי שנים ומהווה מודל לחיקוי יגם לבתי ספר אחרים.